UKIDANJE ŽELJEZNIČKE VEZE IZMEĐU BOSNE, HRVATSKE I MAĐARSKE
Hrvatske željeznice ukidaju veliki broj međunarodnih vlakova, među kojima i onaj koji Osijek, odnosno Beli Manastir, povezuje s mađarskim gradovima Pečuhom i Budimpeštom. HŽ ukida vlak na liniji Budimpešta - Sarajevo, čime su Slavonija i Baranja ostale bez prometne povezanosti sa sjevernim susjedom. Autobusne linije ukinute su već davno pa putnicima prema Mađarskoj ne preostaje samo automobil. Još od ljetos o tada još najavama HŽ-a brujali i BiH portali, pa je Javno.ba zaključio kako prvi put od Austro-Ugarske Monarhije ovaj kraj neće željeznicom biti povezan s Mađarskom.
Lipanj 2012. Nakon transnacionalnog projekta DATOURWAY, krajem svibnja završen je i projekt DONAUREGIONEN+ (D+), u kojem su partneri iz Republike Hrvatske bili Osječko-baranjska županija i Vukovarsko-srijemska županija. Glavni cilj projekta D+ je prikazivanje potencijala srednjeg i južnog dijela Dunava te njegove važnosti kao europskog razvojnog koridora. Specifični cilj je izrada zajedničke razvojne strategije za Dunavsku regiju (D+ strategija). Projekt je proveden kroz suradnju uključenih zemalja, sa specifičnim ciljem ostvarenim kroz kombinaciju (1) bottom-up pristupa koji se zasniva na prepoznavanju i procjeni postojećih strategija (1a) za Dunav NUTS3 regije i (1b) Dunavske prekogranične regije. Također, sadržavao je i (2) top down pristup vezanog za prepoznavanje i procjenu prostornog planiranja i regionalnu politiku, dokumente i sustave od velike nacionalne i europske važnosti . Projekt predstavlja pokušaj integracije postojećih europskih, nacionalnih i regionalnih strategija s ciljem ostvarivanja podrške Dunavskim regijama, gradovima i lukama koje su u lošoj ekonomskoj situaciji, ali imaju potencijala za održivi razvoj. Kako bi se ostvario cilj, u sklopu projekta je napravljen portal sa dva servera (D+WEB Server i D+GIS Server). Taj portal omogućava lakšu komunikaciju, posebice oko sektora kao što su prirodni uvjeti, struktura naseljavanja, ljudski resursi, promet i tehnička infrastruktura i gospodarstvo. Za dodatne informacije posjetite stranice: www.donauregionen.net i gis.donauregionen.net.
Veljača 2012. Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje d.o.o., Osijek kao vodeći hrvatski partner, te udruga "Euroregionalna suradnja Dunav-Drava-Sava" Hrvatska završili su provedbu projekta DATOURWAY, transnacionalnu strategiju održivog teritorijalnog razvoja Podunavlja s posebnim osvrtom na turizam, financiranog sredstvima EU iz IPA programa za Jugoistočnu Europu. (IPA SEE).
Više o projektu može se saznati na: www.datourway.eu i www.datourinfo.eu”, a OVDJE se nalaze najvažnije informacije o rezultatima projekta DATOURWAY, za koje se nadamo da će vam biti korisne u planiranju razvoja, a s posebnim osvrtom na turizam.
EcoCompetitive
26. - 28. svibnja 2011.
Projekt „EcoCompetitive“ kojega provodi Udruga Slap s Regionalnom razvojnom agencijom Slavonije i Baranje, Udrugom Euroregionalne suradnje Dunav-Drava-Sava te belgijskim Eurappel VZWU ušao je u završnu fazu obilaskom četiri eko-gospodarstva u regiji 26. 05., te održavanjem završne, međunarodne konferencije u Osijeku 27. i 28.05. na temu “Proizvodnja i marketing organskih proizvoda”. Sudionike konferencije su gosti iz Belgije, partneri u „EcoCompetitive“, upoznali s EU regulacijom organskih proizvoda, mogućnostima plasmana takvih proizvoda na europsko tržište, te uspješnim belgijskim primjerima brendiranja i marketinga organske hrane, a partneri iz Srbije i BiH su prenijeli iskustva proizvođača iz th dviju država.
U okviru ovog događaja na Trgu sv. Trojstva u Tvrđi 27. i 28. svibnja održan je i sajam “Budi eko, na kojem je izlagalo dvadesetak slavonskih ekoproizvođača, te nekoliko gostiju iz Srbije i BiH. Više informacija o projektu i događaju mogu se vidjeti na www.pomakonline.hr.
Datourway
18. svibnja 2011. u Regionalnoj razvojnoj agenciji Slavonije i Baranje u Osijeku predstavljeni su prvi rezultati transnacionalnog projekta „Datourway“. Glavni cilj projekta „Datourway“ je izrada transnacionalne strategije održivog razvoja područja uz Dunav s posebnim osvrtom na turizam. Projekt je vrijedan 3,1 milijun eura, u njemu sudjeluje 17 partnerskih institucija iz Hrvatske, Mađarske, Slovačke, Srbije, Bugarske i Italije, a hrvatski partneri u projektu su Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje i Udruga „Euroregionalna suradnja Dunav-Drava-Sava“ Hrvatska. Strategija će po završetku projekta biti predložena za financiranje Europskoj komisiji, jer će u njoj biti naznačeni razvojni prioriteti, a već je napravljen geografsko-informacijski sustav s popisom turističkih znamenitosti.
Izvor: www.slavonija.hr
Potpisan sporazum o suradnji između Vukovarsko-srijemske županije i Brčko distrikta
Izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije, predvođeno županom Božom Galićem, posjetilo je Brčko distrikt, gdje ih je dočekao gradonačelnik dr. Dragan Pajić, sa svojim savjetnicima i članovima Vlade Brčko distrikt. Tom prigodom je svečano potpisan sporazum o suradnji između Vukovarsko-srijemske županije i Brčko distrikta kao rezultata dosadašnje suradnje, a u cilju uspostavljanja, promicanja i jačanja susjedskih odnosa te gospodarskog, društvenog i kulturnog razvoja pograničnih područja, kao i međuregionalne suradnje, što će omogućiti pripremanje programa radi kandidiranja za sredstva iz strukturnih fondova Europske unije.
Izvor: http://www.vukovarsko-srijemska-zupanija.com/news.php?id_news=790
DUNAVSKA STRATEGIJA – „OPEN DAYS LOCAL EVENT 2010“
26. listopada 2010. godine, u Velikoj županijskoj vijećnici u Osijeku u organizaciji Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje održan je lokalni događaj „OPEN DAYS“ koji inače za regije Europe predstavlja najznačajniji godišnji događaj u Bruxellesu.
Tema ovog događaja bila je Hrvatska i Dunavska strategija u kontekstu pristupanja Europskoj uniji, a namjera je bila razmotriti utjecaj Dunavske strategije na teritorijalnu suradnju podunavskih država.
Projekt EcoCompetitive: Brendirani regionalni proizvodi kao prilika za male poljoprivredne proizvođa
Od 4. do 6. srpnja o.g., svoje partnere u Slavoniji, udrugu Slap iz Osijeka, Regionalnu razvojnu agenciju Slavonije i Baranje i Euroregionalnu suradnju Dunav-Drava-Sava u okviru projekta EcoCompetitive posjetili su Luk Collet iz organizacije Straffe Streek iz regije Brabant, središnja Belgija i Didier Huygens iz organizacije Eurappel. Na sastancima sa predstavnicima županijskog upravnog odjela za poljoprivredu, Poljoprivrednog fakulteta, i na forumu eko-proizvođača predstavili su priču o nastanku regionalne marke prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda pod nazivom Straffe Streek iz Flamanskog Brabanta, pokrajine u središnjoj Belgiji.
Danas pod tom markom svoje proizvode prodaje, distribuira ili nudi više o 100 malih proizvođača, na preko 40 prodajnih mjesta. Primjere dobre flamanske prakse komercijalizacije regionalnog proizvoda i iskustvo koje su tijekom 15 godina osmišljavanja i realizacije tog projekta stekli u Belgiji, projektni partneri u Slavoniji žele iskoristiti kako bi u znatno kraćem vremenu pokrenuli slične aktivnosti na brendiranju regionalnih proizvoda.
Više informacija o projektu možete naći na: www.pomakonline.com