Prekogranièna suradnja u upravljanju obranom i zaštitom od nepogoda i katastrofa
Nositelj projekta: Županija Baranja iz Republike Maðarske
Partneri u projektu: Osjeèko-baranjska županija
Specifièni cilj projekta: Uspostava zajednièkog sustava dojave i obrane od elementarnih nepogoda
Kljuène aktivnosti: dojava i obrana od elementarnih nepogoda, posebice s naglaskom na protugradne i protupoplavne aktivnosti u pograniènom podruèju.
Predviðeno trajanje projekta: dugoroèno
Predviðena vrijednost projekta: oko 26.000 €
Projekt je financiran sredstvima PHARE HU.
Uz financiranje Fonda malih projekata u okviru fonda PHARE (oko 26.000 €) 2004. godine zapoèela je realizacija projekta "Prekogranièna suradnja u upravljanju obranom i zaštitom od nepogoda i katastrofa". Rijeè je o projektu èiji je nositelj Županija Baranja iz Republike Maðarske, a partner u provoðenju Osjeèko-baranjska županija. Temeljni cilj ovoga projekta je prilagodba upravljanja sustava za zaštiu od nepogoda propisima Europske unije. U tom sklopu, kratkoroèni cilj je stvaranje potrebnih baza podataka i struèna specijalizacija, a dugoroèno izgradnja i organizacija sustava uz pomoæ kojega suradnièke strane meðusobno se informirajuæi pravodobno osiguravaju potrebne informacije koje su podloga za odnošenje odgovarajuæi odluka nadležnih tijela. Projekt je fokusiran na razvoj institucija, sredstva i metodologije njihovog korištenja.
O okviru projekta organiziran je niz konferencija i radionica te drugih oblika suradnje maðarskih i hrvatskih institucija u postizanju njegovog cilja.
Uz struènjake dviju županija, Projekt je okupio i predstavnike odgovarajuæih tijela u èijoj nadležnosti je obrana i civilna zaštita, vodno gospodarstvo te javno zdravstvo. U okviru ovih skupova razmijenjene su informacije radi zajednièkog utvrðivanja toèaka moguæe suradnje, utvrðivani temeljnih elemenata sustava za praæenje dogaðanja i signaliziranje, identifikacirani izvori opasnosti prekograniènog uèinka te izvršene pripreme za izradu zajednièke baze podataka i projekata obrane.
Rezultati projekta se implementiraju radom radnih timova formiranih temeljem zakljuèenog Sporazuma.
Konferencija "Prekogranièna suradnja u upravljanju obranom i zaštiti od nepogoda", Peèuh 4. i 5.11.2004.
Uz financiranje Fonda malih projekata u okviru fonda PHARE zapoèela realizacija projekta "Prekogranièna suradnja u upravljanju obranom i zaštiti od nepogoda". Rijeè je o projektu èiji je nositelj Županija Baranja iz Republike Maðarske, a partner u izvoðenju Osjeèko-baranjska županija. Temeljni cilj ovoga projekta je prilagodba upravljanja sustava za zaštiu od nepogoda propisima Europske unije. U tom sklopu, kratkoroèni cilj je stvaranje potrebnih baza podataka i struèna specijalizacija, a dugoroèno izgradnja i organizacija sustava uz pomoæ kojega suradnièke strane meðusobno se informirajuæi pravodobno osiguravaju potrebne informacije koje su podloga za odnošenje odgovarajuæi odluka nadležnih tijela. Projekt je fokusiran na razvoj institucija, sredstva i metodologije njihovog korištenja.
O okviru projekta bit æe organiziran niz konferencija i radionica te drugih oblika suradnje maðarskih i hrvatskih institucija u postizanju njegovog cilja.
Zapoèevši ostvarivanje ovog zajednièkog projekta u Peèuhu je 4. i 5. studenog 2004. organizirana prva Konferencija na ovu temu. Uz struènjake dviju županija, Konferencija je okupila i predstavnike odgovarajuæih tijela u èijoj nadležnosti je obrana i civilna zaštita, vodno gospodarstvo te javno zdravstvo. Zadaæa ovog skupa bila jerazmjena informacija radi zajednièkog utvrðivanja toèaka moguæe suradnje, utvrðivanje temeljnih elemenata sustava za praæenje dogaðanja i signaliziranje, identifikacija izvora opasnosti prekograniènog uèinka te priprema za izradu zajednièke baze podataka i projekata obrane.
Svoj struèni prilog ovom skupu dali su s hrvatske strane Ružica Sliškoviæ-Bartoloti iz Osjeèko-baranjske županije, Zoran Ðurokoviæ iz Hrvatskih voda, Dražen Heæimoviæ iz Vatrogasne zajednice Županije te mr.sc. Josip Milas iz Zavoda za javno zdravstvo. Skup je otvorio dr. Ferenz Kekes, predsjednik Skupštine Županije Baranja, a prigodnim mu se rijeèima obratio i mr.sc. Davor Brunèiæ, tajnik Osjeèko-baranjske županije. U zakljuèivanju ovoga skupa sudjelovali su zamjenik predsjednika Skupštine Županije Baranja gosp. Tasnadi te Mile Horvat zamjenik župana Osjeèko-baranjske županije.
Potpisan Sporazum o suradnji u podruèju zaštite i spašavanja od elementarnih nepogoda i katastrofa, Peèuh 29.06.
Župan Osjeèko-baranjske županije Krešimir Bubalo i predsjednik Opæe Skupštine Županije Baranja u Republici Maðarskoj, dr. Ferenc Kekes, u Peèuhu su, 29. lipnja, u sveèanim prostorijama Županije Baranja, potpisali Sporazum o suradnji u podruèju zaštite i spašavanja od elementarnih nepogoda i katastrofa.
Potpisani Sporazum nastavak je realizacije projekta "Prekogranièna suradnja u upravljanju obranom i zaštiti od nepogoda", zapoèetog u studenom 2004. godine i odobrenog, odnosno, financiranog od strane Europske unije iz programa PHARE, Fonda malih prekograniènih projekata. Vrijednost mu je nešto više od 26.000 eura.
Meðunarodna vježba spašavanja, Donji Miholjac 21.10.2008.
U Donjem Miholjcu je 21. listopada 2008. godine organizirana meðunarodna vježba sustava zaštite i spašavanja od elementarnih nepogoda i katastrofa pod nazivom "Donji Miholjac - Stara Drava 2008. Vježba je organizirana temeljem Sporazuma o suradnji na podruèju zaštite od nepogoda i prevencije sklopljenog izmeðu Osjeèko-baranjske županije i maðarske županije Baranya. Vježbu je organizirao Stožer zaštite i spašavanja Osjeèko-baranjske županije, a koordinirala Vatrogasna zajednica Osjeèko-baranjske županije.
Ovom vježbom spremnost su imali priliku pokazati županijski stožer zaštite i spašavanja, pripadnici županijske vatrogasne postrojbe, hitne pomoæi i crvenog križa. Vježba je pokazala usklaðenost djelovanja ovih službi zaštite i spašavanja Osjeèko-baranjske županije, a ujedno je bila i prigoda za provjeru znanja i vještina pojedinih pripadnika razlièitih službi, ali svrha ove vježbe bila je i isprobati materijalna sredstva i tehnike koje služe za spašavanje ljudi i imovine u sluèaju prirodnih i civilizacijskih katastrofa. Drugi važan cilj ove meðunarodne vježbe bio je razvoj prekograniène suradnje u sluèaju nesreæe sa znaèajnim posljedicama na okoliš u graniènom podruèju, što bi trebalo uskladiti zajednièko djelovanje hrvatskih i maðarskih službi u pružanju prekograniène pomoæi.