STVARANJE INFORMACIJSKE BAZE PODATAKA MALOG GOSPODARSTVA U PREKOGRANIÈNOJ SURADNJI (GRADOVA PEÈUHA, SUBOTICE, TUZLE I OSIJEKA) PO MEÐUNARODNIM STANDARDIMA
Izgradnja prekograniène suradnje u podruèju gospodarstva predstavlja uzbudljiv izazov pronalaženja naèina kako ostvariti globalne interese i zajednièke ciljeve stanovništva koji su prikriveni postojanjem granica.
Suradnja Osijeka sa Peèuhom, Tuzlom i Suboticom ima dugu i plodnu tradiciju, jer ovi gradovi i regije osim što su pogranièni i po mnogo èemu drugom su slièni i komplementarni, te upuæeni jedni na druge.
Stoga dosadašnju suradnju treba prilagoditi novim okolnostima i unaprijediti na svim poljima, a osobito u gospodarstvu. Jedan od projekata je stvaranje strategijskog okvira za razvoj prekograniène suradnje u podruèju malog gospodarstva. Uoèeno je da se subjekti malog gospodarstva mogu najbrže prilagoditi zahtjevima tržišta i doprinijeti zapošljavanju ljudi. Isto tako smo svjesni da domaæa tržišta na ovom podruèju nisu dovoljno ekonomski snažna d apsorbiraju sve proizvode, veæ treba tražiti meðunarodna tržišta, tj. težiti izvozu i pronalaženju velikih kompanija s kojima bi radili u kooperaciji. U tim pravcu nam treba bolja meðusobna komunikacija i informiranje, te smo se stoga odluèili za pokretanje projekta: »Stvaranje informacijske baze podataka i analiza postojeæeg stanja obrtnika, malih i srednji poduzetnika gradova Peèuha, Tuzle, Osijeka i Subotice s pripadajuæim regijama po meðunarodnim standardima.»
Izgradnjom ove meðuregionalne baze podataka smatramo da bismo imali podlogu za osnovu koje bi mogli utvrditi: koje raspoložive kapacitete imamo za ponuditi drugim tržištima i u kojoj djelatnosti koju kvalifikaciju i raspoloživost radne snage za tržišta imamo, i sl. kako bi mi mogli tražiti partnere prema raspoloživim potencijalima na tržištu unutar prekograniènog prostora, a isto tako i na svjetskom tržištu zajedno.