Nositelj projekta: Županija Baranja iz Republike Maðarske
Partneri u projektu: Osjeèko-baranjska županija, Maðarska akademija znanosti, Regionalna razvojna agencija Južnog Zadunavlja, Gospodarska komora Županija Baranja, Sveuèilište Jana Panonia u Peèuhu, Multifunkcionalne samouprave mini regija Komlo, Sellye i Barè, Virovitièko-podravska županija, Koprivnièko-križevaèka županija
Specifièni cilj projekta: Zajednièko stvaranje ruralnoturistièke ekološke regije u slivu rijeke Drave
Kljuène aktivnosti: izrada programskih dokumentacija i baza podataka koje odreðuju razvojne okvire na naèin da se prekograniènom suradnjom suzbiju i preduhitre neodrživi gospodarski i društveni procesi i potrošaèki obièaji te da se na takav naèin nauèi lokalno stanovništvo gospodariti prirodnim resursima, odnosno odreðenim edukacijskim strategijama i metodama podiæi razinu ekološke svijesti lokalnog stanovništva
Predviðeno trajanje projekta: 24 mjeseca
Predviðena vrijednost projekta: 500.000 €
Projekt je financiran sredstvima INTERREG IIIA.
Temeljni cilj projekta Polaganje temelja podravske ekološke regije predstavlja izradu temeljnih dokumenata Podravske ekološke regije kao prostorne jedinice, a dokumenti daju znanstveno utemeljeni teoretski i strateški okvir kompleksnog održivog razvoja regije, pod èime podrazumjevamo razvoj okoliša i socijalne aktivnosti. Isti dokumenti podobni su za utemeljenje dugoroène meðunarodne prekograniène suradnje te za izradu smjernica konkretnih operativnih prekograniènih programa što bi kao takvo predstavljalo kompleksnu razvojnu strategiju.
Kao glavni strateški ciljevi istièu se nastojanje da se prekograniènom suradnjom suzbiju i preduhitre neodrživi gospodarski i društveni procesi, uvoðenje održivih proizvodnih procesa i potrošaèkih obièaja, na održiv naèin gospodarenje prirodnim resursima te podizanje razine ekološke svijesti stanovništva regije.
Projekt se provodio u dvije faze na naèin da je prva faza implementacije obuhvaæala izradu zajednièke prekograniène razvojne strategije koja je usklaðena s ekološko-socijalnim naèelima održivog razvoja. Druga faza implementacije obuhvaæala je izradu kompleksnog strateškog razvojnog programa regije, a na obje faze implementacije zajedno su radili maðarski i hrvatski struènjaci koji su svoja mišljenja i stavove kao i tumaaèenja struènih podloga usuglašavali prilikom susreta (radnih sastanaka, okruglih stolova, konferencija i sl.) koji su bili organizirani u okviru provedbe projekta.
Osjeèko‑baranjska i Virovitièko‑podravska županija zajedno s partnerima iz Maðarske sudjeluju u natjeèaju Interreg III/A "Polaganje temelja Podravske ekološke regije" ‑ sveobuhvatna analiza situacije na bazi indikatora i aspekata održivog razvoja EU, temeljem koje se izraðuje zajednièka kompleksna koncepcija i strategija razvoja pograniène regije u skladu s ekološko‑socijalnim naèelima, te naèelima održivog razvoja. Zadaci, koji podjednako ukljuèuju i hrvatske i maðarske struènjake, podrazumijevaju izradu programskih dokumentacija i baze podataka koje odreðuju razvojne oblike.
Glavni cilj ovoga projekta je izrada temeljnih dokumenata Podravske ekološke regije kao prostorne jedinice. Ovi dokumenti daju znanstveno utemeljen teoretski i strateški okvir kompleksnog održivog razvoja regije i podobni su za utemeljenje dugoroène meðunarodne prekograniène suradnje, ali i za izradu smjernica kompleksne strategije.
U svrhu realizacije projekta održan je 9. srpnja 2007. godine uvodni sastanak maðarskih i hrvatskih partnera u prostorijama Agencije za razvoj u Osijeku. Svrha ovog sastanka bila je definiranje i pojašnjenje glavnih zadataka, kao i odreðivanje radnog plana, kao i odreðivanje osoba za kontakt za svaku projektnu skupinu. Nadalje utvrðeni su i daljnji koraci, koje treba poduzeti u nastavku do ostvarenja konaènog cilja, izrade dokumentacije. Slijedeæi korak izrade ovog projekta podrazumijeva procjenu trenutnog stanja i definiranje opæih problema i ciljeva, pa kada se izradi ova procjena, predviða se novi sastanak, na kojem æe se usporediti rezultati, te raspravljati o moguæim scenarijima rješavanja problema. Potom æe uslijediti projektna inicijativa za opæu provedbu u regiji u skladu s najboljim dogovorenim scenarijem, a u konaènici æe se održati još jedan sastanak radi finalizacije projektne inicijative, gdje je potrebno ove dvije odvojene strategije, ovih dvaju država, povezati u jednu jedinstvenu strategiju.